J08 SMT Conveyor
J08 SMT Conveyor
SMT Conveyor Application
1. The External PCB SMT conveyor is used for linking PCB equipments together, visual inspection stage in the quality analysis process of any electronic product development process, or even can use in the Manual PCB assembling or PCB buffering Functions
2. SMT Conveyor could help operator transfer pcb from pick and place machine to oven automatically.
3. operator can press pause to stop the transportation for PCB placement checking before soldering.
Features
1. Precise adjustment of width
2. Smooth running, PCB won`t be stuck.
3. Speed adjustable
Parameter
| Name | J08 SMT Conveyor |
| Power supply | Single Phase 220V 50/60HZ 100W |
| Conveyor Length | 80 cm |
| Conveying Belt | ESD belt |
| Conveying speed | 0.5 to 400mm/min |
Specification
| Packing Size | 870*720*240mm |
| PCB available width | 30-300mm |
| PCB available length | 50-320mm |
| G.W. (kg) | 49 |
Provide one-stop SMT assembly production line

Warranty
J08 SMT Conveyor has a warranty period of 1year from the time of purchase and lifelong service support as well as a long-term factory price supply.
We provide online Q/A and troubleshooting support and technical advice service.
About Us
Factory



NeoDen is a reliable manufacturer with 10 years' experience.
Until now, we have exported to more than 130 countries and 10000+ sets of machines all over the world, and have built a good reputation in the market.
We are in a good position not only supply you high-quality machines, but also excellent after-sale service.
The well-trained engineer will provide any technical support to you.
Certification

Exhibition






Hot Tags: j08 smt conveyor, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry

