
Auto Stencil Printer

Feature
1. Accurate optical positioning system.
2. Intelligent squeegee system.
3. High efficiency and high adaptability stencil cleaning system.
4. HTGD Special PCB thickness adaptive system.
5. Printing axis servo drive.
6. 2D solder paste printing quality inspection and SPC analysis.
Specification
| Product name | Auto stencil printer |
| Maximum board size(X x Y) | 450mm x 350mm |
| Minimum board size(X x Y) | 50mm x 50mm |
| PCB thickness | 0.4mm~6mm |
| Warpage | ≤1%Diagonal |
| Maximum board weight | 3Kg |
| Board margin gap | Configuration to 3mm |
| Maximum bottom gap | 20mm |
| Transfer height from the ground | 900±40mm |
| Transfer speed | 1500mm/s(Max) |
| Transfer orbit direction | L-R,R-L,L-L,R-R |
| Machine weight | Appro.1000Kg |
Details
Options Configuration

Automatic Solder Paste filling function
Automatically add solder paste at fixed time and fixed point
Ensure customers can carry out quality stability and long-term continuous printing
Improve productivity

Automatic dispensing function
After printing, the PCB can be carry out accurate dispensing, tin dispensing, ine drawing, filling and other functional operations.

Vacuum suction plate function
It can automatically clamp PCB of various sizes and thicknesses to effectively overcome the deformation of the board, Make sure that the tin is evenly printed.

Magnetic Squeegee
The magnetic adsorption blade, replace the screw positioning, convenient and quick.

Q1: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer specialized in SMT production line.
And we trade our products with our clients directly.
Q2: Can you do OEM and ODM?
A: Yes, OEM and ODM are both acceptable.
Q3: When can I get the price?
A: Usually we quote within 8 hours after we get your inquiry.
About us



Zhejiang NeoDen Technology Co., Ltd. has been manufacturing and exporting various small pick and place machines since 2010. Taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, NeoDen wins great reputation from the world wide customers.
With global presence in over 130 countries, the excellent performance, high accuracy and reliability of NeoDen PNP machines make them perfect for R&D, professional prototyping and small to medium batch production. We provide professional solution of one stop SMT equipment.
If you need, please feel free to conatct us for more information.
Hot Tags: auto stencil printer, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
