
AOI Testing Machine
AOI testing machine
Description
MARK point: Multiple Mark points can be set to support multiple mark points of collage and support for Bad Mark points.
Exension function: CAD data function, double side automatic identification and detection, automatic springboard, bar code automatic identification, SPC statistical function, support for ShopFloor system etc.
Detail
| Product name | AOI testing machine |
| PCB Thickness | 0.3-8.0mm (PCB bending:≤3mm) |
| PCB element height | Upper 50mm Lower 50mm |
| Drive equipment | Panasonic servo motor |
| Motion system | High precision screw + linear double guide rails |
| Positioning accuracy | ≤10μm |
| Moving speed | Max.700mm/sec |
| Power Supply | AC220V 50HZ 1800W |
| Environmental requirements | Temperature: 2~45℃, relative humidity 25%-85%(frost free) |
| Dimensions | L875*W940*H1350mm |
| Weight | 600KG |
Our Service
1. More Professional service in PNP machine field
2. Better manufacture ability
3. Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal
4. High quality/Safe material/Competitive price
5. Small order available
6. Quickly response
7. More safe and fast transport
Provide one-stop SMT assembly production line

FAQ
Q1: How can I place an order?
A: You can contact any of our sales person for an order. Please provide the details of your requirements as clear as possible. So we can send you the offer at the first time.
For designing or further discussion, it is better to contact us with Skype, TradeManger or QQ or WhatsApp or other instant ways, in case of any delays.
Q2: How far is your factory from the airport and train station?
A: From airport about 2 hours by car, and from train station about 30 minutes. We can pick up you.
Q3: Is there the products tested before shipping?
A: Yes, of course. All of our conveyor belt we all will has been 100% QC before shipping. We test every batch every day.
About us
exhibition






certificates

factory



Zhejiang NeoDen Technology Co., Ltd. has been manufacturing and exporting various small pick and place machines since 2010. Taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, NeoDen wins great reputation from the world wide customers.
With global presence in over 130 countries, the excellent performance, high accuracy and reliability of NeoDen PNP machines make them perfect for R&D, professional prototyping and small to medium batch production. We provide professional solution of one stop SMT equipment.
If you need, please feel free to contact uf for more information.
Hot Tags: aoi testing machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
