Vacuum PCB Loader
Description
Features
Vacuum PCB Loader Available with connection with smt and ai productions line, hands-free pcb exposure, better protection for the PCB, a single automated control movements framing. high precision, automated counting (customizable, touch control panel have this function), fault alarm function, required for a full range of automation equipment
Specification
| Product name | Vacuum PCB Loader |
| Model | BLF-330 |
| PCB size(L*W) | 50*50-460*330 |
| Magazine size(L*W*H) | 460*400*563 |
| Loading time | Approx.6 seconds |
| Magazine change over time | Approx.25 seconds |
| Power source & consumption | 100-230VAC(customized), 1ph, max 300VA |
| Air pressure & consumption | 4-6bar, max 10L/min |
| PCB thickness(mm) | Min 0.4mm |
| Transport height(mm) | 900±30(or customized) |
| Dimension(L*W*H) | 1670mm*850mm*1250mm |
| Weight(kg) | 185kg |
Cautions
1. Maintenance and repairation, please refer to your distributor or a professional service person.
2. Use the following safety guidelines to help ensure your personal safety and help your loader and working environment from potential damage.
3. During the operation should not be any part of the body (head, hands, etc.) under campaign components range of motion, you may be moving parts and injury hit.
4. Debugging equipment, do not switch near the operator panel or some emergency stop to the abnormality occurred when the closure of equipment, reduce the loss and injury.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Related products
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Semi-auto solder paste printer | SMT machine NeoDen4 | SMT pick and place machine K1830 | Reflow oven NeoDen IN12 |
Q1: Do you provide software updates?
A: Customers who buy our machine, we can offer free upgrades software for you.
Q2: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: Yes. There are English manual and guide video that show you how to use machine.
If there is any doubt in the process of operating the machine, please feel free contact us.
We also provide overseas on-site service.
Q3: MOQ?
A: 1 set machine, mixed order is also welcomed.
About us



If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: vacuum pcb loader, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry





