SMD Reflow Oven
Feature
High-performance aluminum alloy heating plate instead of heating pipe, both energy-saving and high-efficient, and transverse temperature deviation is significantly reduced compare to the similar reflow oven products in the market.
Professional and unique 4-way board surface temperature monitoring system, can give timely and comprehensive data feedback in actual operation, which can effectively cope with any complex electronic products.
The internal thermostat is made of stainless steel, which is environment friendly and has no peculiar smell. The inner sides are equipped with insulation cotton to effectively prevent heat loss.
The control system adopts imported chips, and the temperature control accuracy reaches ±0.5%.
Specification
| Product name | NeoDen IN12 SMD reflow oven |
| Model | NeoDen IN12 |
| Heating Zone Quantity | Upper6 / Down6 |
| Cooling Fan | Upper4 |
| Conveyor Speed | 50~600 mm/min |
| Temperature Range | Room temperature~300℃ |
| Temperature Accuracy | 1℃ |
| PCB Temperature Deviation | ±2℃ |
| Max soldering height(mm) | 35mm(includes PCB thickness) |
| Max Soldering Width (PCB Width) | 350mm |
| Length Process Chamber | 1354mm |
| Electricity Supply | AC 220v/single phase |
| Machine Size | L2300mm×W650mm×H1280mm |
| Heat-up Time | 30 min |
| Net Weight | 300Kgs |
Features

Energy conservation and environment protection
Built-in welding smoke filtering system
low power consumption
low power supply requirements

Safer to use
The upper temperature cover is automatically limited once opened
effectively ensuring the personal safety for the operators.

Intelligent control system
The custom developed intelligent control system
Professional and unique 4-way board surface temperature monitoring system
Real-time measure PCB soldering temperature

Elegant appearance
More in line with the high-end use environment
Lightweight, miniaturization, professional industrial design
Beautiful and elegant indicator design
Our Service
More Professional service in Packaging and printing products exporting field.
Better manufacture ability.
Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal.
High quality/Safe material/Competitive price.
Small order available.
Quickly response.
More safe and fast transport.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Q1: What is the delivery time for mass production?
A: About 15-30 days.
Q2: How far is your factory from the airport and train station?
A: From airport about 2 hours by car, and from train station about 30 minutes.
We can pick up you.
Q3: What is your terms of delivery?
A: We accept EXW, FOB, CFR, CIF, etc. You can choose the one which is the most convenient or cost effective for you.
About us



Quick facts about NeoDen:
① Established in 2010, 200+ employees, 8000+ Sq.m. factory
② NeoDen products: Smart series PNP machine, NeoDen K1830, NeoDen4, NeoDen3V, NeoDen7, NeoDen6, TM220A, TM240A, TM245P, reflow oven IN6, IN12, Solder paste printer FP2636, PM3040
③ Successful 10000+ customers across the globe
④ 30+ Global Agents covered in Asia, Europe, America, Oceania and Africa
⑤ R&D Center: 3 R&D departments with 25+ professional R&D engineers
⑥ Listed with CE and got 50+ patents
30+ quality control and technical support engineers, 15+ senior international sales, timely customer responding within 8 hours, professional solutions providing within 24 hours
If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: smd reflow oven, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry




