New Desktop Pick and Place Machine
NeoDen 3V has been discontinued. Looking for an upgrade?
Discover the NeoDen YY1, a more powerful and cost-effective alternative built to exceed your needs.
SMT Line
1. Pick and Place equipment NeoDen3V-Advanced: Do pick and place(Mounting) work of electronic components.
2. High Precision Printer FP2636: Apply solder paste to the PCB surface.
3. Rrflow Oven IN6: Soldering work.
Description
NeoDen3V is a new upgraded version of TM245P pick and place machine.
It features double heads, 44 feeders slots, visional Correction and flexible fixing system, which is suitable for small batch production.
NeoDen3V Specification
| Model | NeoDen3V(Advanced) |
| Number Of Heads | 2 |
| Rotation | ±180° |
| Alignment | Vision |
| Placement Rate |
5000CPH(without vision) 3500CPH(with vision) |
| Tape feeder | 24 (all 8mm)-Customization supported |
| Vibration feeder | 0-5 |
| Tray Feeder | 5-10 |
| Board Dimension | Maximum:320*390mm |
| Smallest components | 0402 |
| Max height | 5mm |
| Component Range | Largest components:TQFP144 |
| Numbers Of Pumps | 3pcs |
| Placement Accuracy | ±0.02mm |
| Electricity Supply | 110-120V/220-230V |
| Machine Size | 820(L)*680(W)*410(H)mm |
| Packing Size | 1010(L)*960(W)*580(H)mm |
| N.W. | 60KG |
| G.W. | 85KG |
Video
FP2636 Specification
|
Product name |
NeoDen FP2636 solder paster printer |
|
Max PCB Size |
11"× 15" - 280×380mm |
|
Min PCB Size |
0.4"× 0.2" - 10×5mm |
|
Screen Stencil Size |
10"× 14" - 260×360mm |
|
Printing Speed |
Labor control |
|
PCB Thickness |
0- 0.8" - 0-20mm |
|
Platform Height |
7.5" - 190mm |
|
Repeatability |
±0.01mm |
|
Max Rotation Angle |
±15° |
| Positioning Mode |
Outside/Reference Hole |
NeoDen IN6 Specification
| Product name | NeoDen IN6 Desktop Reflow Oven |
| Power requirement | 110/220VAC 1-phase |
|
Conveyor speed |
5 - 30 cm/min (2 - 12 inch/min) |
|
Standard Max Height |
26mm |
|
Soldering width |
260 mm (10 inch) |
|
Length process chamber |
680 mm (26.8 inch) |
|
Heat-up time |
approx. 25 min |
|
Dimensions |
1020*507*350mm(L*W*H) |
| N.W./G.W. | 49Kg/64Kg |
Provide one-stop SMT assembly production line

Assembled PCB

Payment and Delivery
1) Payment method: PayPal, Wire Transfer (T/T), Ali-Express, Ebay, West Union, etc.
2) The default delivery method is via TNT(door to door), unless specific requirement from customer.
3) Delivery time: 3-5 working days.
Warranty
The complete machine has a warranty period of One year from the time of purchase and lifelong technical support.
About Us
Factory

Certification

Exhibition

About NeoDen
1. NeoDen is a professional designer and manufacturer of desktop pick and place machine with 30 patents and CE certificate.
2. Total more than 10 Agencies in Japan, India, Netherlands, South Korea, Iran, Turkey, Brazil and Chile, which helps to provide direct service and better communication in local territories.
3. The after-sale service team consists 14 professional engineers, which helps to respond customers queries and enquiries within 8 hours, provide professional solutions within 24 hours both workday and holidays.
4. NeoDen use standard export packaging, which is the recycled wooden crate, not only safer in transportation but also better in environmental protection.
Hot Tags: new desktop pick and place machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry






