AOI SMT Machine
AOI SMT Machine
Feature
High Precision
Multiple software analysis methods, multiple application modes, high-precision motion system.
High Efficiency
One maintenance workstation confirms the detection data of multiple online machines to realize full automatic process management and control.
Specification
| Product name | AOI SMT Machine |
| Model | ALE-D (Double Lane) |
| PCB Thickness | 0.6mm~6mm |
| Max. PCB Size (X x Y) |
Double Lane: 510mm x 330mm Single Lane: 510mm x 600mm |
| Min. PCB Size (Y x X) | 50mm x 50mm |
| Max. Bottom Gap | 50mm |
| Max. Top Gap | 35mm |
| Moving speed | 1500mm/Sec(Max) |
| Transmission height from the ground | 900±30mm |
| Transmission Method | One Stage Lane |
| PCB clamping method | Edge locking substrate clamping |
| Weight | 850Kg |
Details
Global exposure camera + telecentric lens
HD color global exposure digital camera
High depth of field telecentric lens
Board Bending Compensation
When the board is unevenly heated, resulting in a certain degree of deformation of the board. The CAD coordinates and the position of the board after passing through the oven cannot be accurately matched. After the plate bending is compensated, the coordinates and the corresponding positions of the components are accurate.
Compatible with Various Shapes of Pads
Wave soldering algorithm supports various shapes of pads, positioning is more accurate.
Our Service
1. More Professional service in PNP machine field
2. Better manufacture ability
3. Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal
4. High quality/Safe material/Competitive price
5. Small order available
6. Quickly response
7. More safe and fast transport
If you need, please feel free to conatct us for more information.
Provide one-stop SMT assembly production line

FAQ
Q1:What products you sell?
A: Our company deal in the following products:
SMT equipment
SMT accessories: Feeders, Feeder parts
SMT nozzles, nozzle cleaning machine, nozzle filter
Q2: Can you do OEM and ODM?
A: Yes, OEM and ODM are both acceptable.
Q3: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Alway 15-30 days based on general order.
About us
Factory

Zhejiang NeoDen Technology Co., Ltd. has been manufacturing and exporting various small pick and place machines since 2010. Taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, NeoDen wins great reputation from the world wide customers.
In our global Ecosystem, we collaborate with our best partners to deliver a more closing sales service, high professional and efficient technical support.
① Successful 10000+ customers across the globe
② 30+ Global Agents covered in Asia, Europe, America, Oceania and Africa
③ R&D Center: 3 R&D departments with 25+ professional R&D engineers
exhibition






certification

If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: aoi smt machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry


