
SMT Line Loader
Description
Features
1. PLC control system, high-performance photoelectric sensor, motor.
2. Humanity control panel (customizable touch screen panel) operation.
3. Two magzines distance adjustable. (10,20,30,40mm)
4. From left to right direction (customizable from right to left direction).
5. Standard outlet, easy connect with other equipment.
Specification
| Product name | SMT line loader |
| Model | BLF-330B |
| PCB size(L*W) | 50*50-460*330mm |
| Magazine size(L*W*H) | 460*400*563 |
| Loading time | Approx.6 seconds |
| Magazine change over time | Approx.25 seconds |
| Power source & consumption | 100-230VAC(customized), 1ph, max 300VA |
| Air pressure & consumption | 4-6 bar, max 10L/min |
| PCB thickness(mm) | Min 0.4mm |
| Transport height(mm) | 900±30(or customized) |
| Dimension(L*W*H) | 1670mm*850mm*1250mm |
| Weight(kg) | 185kg |
Packaging & Shipping
Packaging: One piece in one wooden case
Suitable quantity to an export wooden case
other packing accessories in regular
Customer required packing is available
Shipping: by air, sea, or express
Delivery time: about 15~30 days after order details and production confirmed.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Q1: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer specialized in SMT production line.
And we trade our products with our clients directly.
Q2: When can I get the quotation?
A: We usually quote within 8 hours after we get your inquiry.
If you are very urgent to get the price, please tell us so that we will regard your inquiry priority.
Q3: What is your terms of delivery?
A: We accept EXW, FOB, CFR, CIF, etc.
You can choose the one which is the most convenient or cost effective for you.
About us

Zhejiang NeoDen Technology Co., Ltd. has been manufacturing and exporting various small pick and place machines since 2010. Taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, NeoDen wins great reputation from the world wide customers.
① Established in 2010, 200+ employees, 8000+ Sq.m. factory
② NeoDen products: Smart series PNP machine, NeoDen K1830, NeoDen4, NeoDen3V, NeoDen7, NeoDen6, TM220A, TM240A, TM245P, reflow oven IN6, IN12, Solder paste printer FP2636, PM3040
③ Successful 10000+ customers across the globe


If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: smt line loader, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
