
SMD Wave Soldering Machine
Feature
Heating Method: Hot Wind
Cooling method: Axial fan
Transfer Direction: Left→Right
Temperature Control: PID+SSR
Machine Control: Mitsubishi PLC+ Touch Screen
Flux tank capacity: Max 5.2L
Spray Method: Step Motor+ST-6
Specification
| Product Name | SMD Wave Soldering Machine |
| Wave | Double Wave |
| Tin tank capacity | 180-200KG |
| Preheating | 450mm |
| Wave Height | 12mm |
| PCB Conveyor Height | 750±20mm |
| Preheating Zones | Room temperature-180℃ |
| Solder temperature | Room Temperature-300℃ |
| Machine size | 1400*1200*1500mm |
| Packing size | 2200*1200*1600mm |
| Transfer speed | 0-1.2m/min |
| Air source | 4-7KG/CM2 12.5L/Min |
Our Services
1. Good knowledge on different market can meet special requirements.
2. Real manufacturer with our own factory located in Huzhou, China.
3. Strong professional technical team ensure to produce the top quality products.
4. Special cost control system ensure to provide the most favorable price.
5. Rich experience on SMT area.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Q1: Do you provide software updates?
A: Customers who buy our machine, we can offer free upgrades software for you.
Q2: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: We have English user manual and guide video to teach you how to use the machine.
If still have question, pls contact us by email / skype / whatapp / phone / trademanager online service.
Q3: How about the warranty?
A: We have 2 years warranty for NeoDen4, 1 year for all other model, life time after-sales support.
About us

Zhejiang NeoDen Technology Co., LTD., founded in 2010, is a professional manufacturer specialized in SMT pick and place machine, reflow oven, stencil printing machine, SMT production line and other SMT Products. We have our own R & D team and own factory, taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, won great reputation from the world wide customers.
We believe that great people and partners make NeoDen a great company and that our commitment to Innovation, Diversity and Sustainability ensures that SMT automation is accessible to every hobbyist on everywhere.


If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: smd wave soldering machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
