
Semi Auto Stencil Printer
Features
1. PC control, touch screen display and menu operation interface.
2. Floating scraper. similar to automatic printer, the scraper can be floated freely up and down and can be adjusted automatically to level with the steel grid.
3. The pressure of the scraper is adjustable. The pressure of the scraper on the steel grid is adjustable according to the length of the scraper.
4. The process of the stell gird removing from the PCB can be adjustable from 0 to 5seconds.
5. Use both of your hands to press the button to operate so that the safety and reliability are ensured.
6. The stopping time of the scraper at top left or bottom left, and top right of bottom right, as well as the overall stopping time of the steel gird at top or bottom can be independently set in the touch screen menu.
7. The PCB can be localized and fastened by base hole, base side, both base hole and base side, and template localization.
8. Time can be displayed on the touch screen and the count of the printing time can be recorded. The scraper speed at left and right is adjustable and can be stopped in emergency.
Specification
| Product name | Semi automatic screen printer |
| PCB size mix | 400*240mm |
| Printing area | 500*320mm |
| Frame size | L(550-650)*W(370-470) |
| Printing/repeating accuracy | +/-0.2mm |
| PCB thickness | 0.2-2.0mm |
| Air source | 4-6kg/cm2 |
| Power supply | AC220V 50HZ |
| Dimension | L 800*W 700*H 1700 (mm) |
| Packing size | 1050*900*1850(mm) |
| N.W./G.W. | 230/280 Kg |
Our Service
1. Good knowledge on different market can meet special requirements.
2. Real manufacturer with our own factory located in Huzhou, China.
3. Strong professional technical team ensure to produce the top quality products.
4. Special cost control system ensure to provide the most favorable price.
5. Rich experience on SMT area.
Provide one-stop SMT assembly production line

If any PCB assembly production line required, SMT PCB printer Semi-auto solder printer+ pick and place machine+ smt conveyor+ reflow soldering oven can be supplied.
FAQ
Q1: Which shipping way can you provide?
A: We can provide shipping by sea, by air and by express.
Q2: Where we can get products information from?
You can go through our website links as below: www.neodensmt.com
Also you can contact our international marketing team.
Q3: What's your products?
A. SMT machine, AOI, reflow oven, PCB loader, stencil printer.
About Us
Factory

Certification

Exhibition

If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: semi auto stencil printer, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
