Reflow Ovens
Description
Feature
1. Professional and unique 4-way board surface temperature monitoring system, can give timely and comprehensive data feedback in actual operation, which can effectively cope with any complex electronic products.
2. The custom-developed stainless steel B mesh belt is durable and wear-resistant. Not easy to deform after long time using.
3. Beautiful and elegant indicator design with red, yellow and green alarm function.
4. Smart control with high sensitivity temperature sensor, the temperature can be effectively stabilized.
5. The optimized welding fume filter systems tested by the dedicated airflow simulation software can filter harmful gases as well as ensuring IN12 can keep room temperature, reducing heat loss and reducing working power consumption.
Specification
| Product name | NeoDen IN12 Reflow Ovens |
| Model | NeoDen IN12 |
| Heating Zone Quantity | Upper6 / Down6 |
| Cooling Fan | Upper4 |
| Conveyor Speed | 50~600 mm/min |
| Temperature Range | Room temperature~300℃ |
| Temperature Accuracy | 1℃ |
| PCB Temperature Deviation | ±2℃ |
| Max soldering height | 35mm (includes PCB thickness) |
| Max Soldering Width (PCB Width) | 350mm |
| Length Process Chamber | 1354mm |
| Electricity Supply | AC 220v/single phase |
| Machine Size | L2300mm×W650mm×H1280mm |
| Heat-up Time | 30 min |
| Net Weight | 300Kgs |
Features

12 heating zones
Uniform temperature
High temperature control accuracy

Cooling zone
Independent circulating air design
Isolates the influence of the external environment

Energy saving & Eco-friendly
Welding smoke filtering system
low power and supply requirements

Operation panel
Hidden screen design
Convenient for transportation

Intelligent control system
Custom developed intelligent control system
Temperature curve can be displayed

Elegant appearance
In line with high-end use environment
Lightweight, miniaturization, professional
Our Service
Provide product instructions.
YouTube video tutorials.
experienced after-sales technicians, 24 hours online service.
With our own manufactory and more than 10 years of experience in SMT industry.
We can provide customers with the most cost-effective products.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Q1: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: Yes. There are English manual and guide video that show you how to use machine.
If there is any doubt in the process of operating the machine, please feel free contact us.
We also provide overseas on-site service.
Q2: MOQ?
A: 1 set machine, mixed order is also welcomed.
Q3: What is your advantage compared with your competitors?
A: (1). Qualified Manufacturer
(2). Reliable Quality Control
(3). Competitive Price
(4). High Efficiency working (24*7hours)
(5). One-Stop Service
About us

Quick facts about NeoDen
① Established in 2010, 200+ employees, 8000+ Sq.m. factory.
② NeoDen products: Smart series PNP machine, NeoDen K1830,NeoDen4, NeoDen3V, NeoDen7, NeoDen6, TM220A, TM240A, TM245P, reflow oven IN6, IN12, Solder paste printer FP2636, PM3040.
③ Successful 10000+ customers across the globe.
④ 30+ Global Agents covered in Asia, Europe, America, Oceania and Africa.
⑤ R&D Center: 3 R&D departments with 25+ professional R&D engineers.
⑥ Listed with CE and got 50+ patents.
⑦ 30+ quality control and technical support engineers, 15+ senior international sales, timely customer responding within 8 hours, professional solutions providing within 24 hours.


If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: reflow ovens, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry




