
SPI Inspection Equipment
Specification
| Product name | SPI Inspection Equipment |
| Model | ND S1 |
| FOV | 48mm*40mm (20 μm) |
| Processing time per frame | <0.7s |
| Max test height | 400 μm |
| Solder scope | 0.2mm×0.2mm~12mm×12mm |
| Height detection precision | 1 μm |
| Repeatedly (volume, area, height) | <1 μm |
| External sizes | L1090*W1290*H1534mm |
| Weight | 750KG |
Mechanical
1. PCB transfer system: 900±30mm, substrate fixing mode: edge lock plate, automatic board in and out and adjustment system, match SMEMA
2. Min pcb size: 50mm×50mm
3. Max pcb size : 500mm×460mm
4. PCB thickness: 0.6mm~6mm
5. Plate edge clearance up: 3mm down: 3mm
6. Transfer speed: 1500mm/s (MAX)
7. Plate bending compensation: <2mm
8. X/Yplatform:
Driver equipment: AC servo motor system
Setting accuracy: <1 μm
Moving speed: 600mm/s
Our Service
1. More Professional service in PNP machine field.
2. Better manufacture ability.
3. Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal
4. High quality/Safe material/Competitive price
5. Small order available
6. Quickly response
7. More safe and fast transport

Q1: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on the order quantity and the season you place the order.
Alway 15-30 days based on general order.
Q2: Is there the products tested before shipping?
A: Yes, of course. All of our conveyor belt we all will has been 100% QC before shipping.
We test every batch every day.
Q3: What is your advantage compared with your competitors?
A: (1). Qualified Manufacturer
(2). Reliable Quality Control
(3). Competitive Price
(4). High Efficiency working (24*7hours)
(5). One-Stop Service
About us



If you need, please feel free to contact uf for more information.
Hot Tags: spi inspection equipment, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
