Reflow Oven For SMT
NeoDen IN12 reflow oven for SMT
Feature
-
The control system has features of high integration, timely response, low failure rate and convenient maintenance.
-
The unique design of heating module has the characteristics of high temperature control accuracy, uniform temperature distribution in the thermal compensation area, high thermal compensation efficiency and low power consumption.
-
Professional and unique 4-way board surface temperature monitoring system, can give timely and comprehensive data feedback in actual operation, which can effectively cope with any complex electronic products.
Specification
| Product name | NeoDen IN12 reflow oven for SMT |
| Model | NeoDen IN12 |
| Heating Zone Quantity | Upper6 / Down6 |
| Cooling Fan | Upper4 |
| Conveyor Speed | 50~600 mm/min |
| Temperature Range | Room temperature~300℃ |
| Temperature Accuracy | 1℃ |
| PCB Temperature Deviation | ±2℃ |
| Max soldering height(mm) | 35mm(includes PCB thickness) |
| Max Soldering Width (PCB Width) | 350mm |
| Length Process Chamber | 1354mm |
| Electricity Supply | AC 220v/single phase |
| Machine Size | L2300mm×W650mm×H1280mm |
| Heat-up Time | 30 min |
| Net Weight | 300Kgs |
Features

12 heating zones
Uniform temperature
High temperature control accuracy

Cooling zone
Independent circulating air design
Isolates the influence of the external environment

Energy saving & Eco-friendly
Welding smoke filtering system
low power and supply requirements

Operation panel
Hidden screen design
Convenient for transportation

Intelligent control system
Custom developed intelligent control system
Temperature curve can be displayed

Elegant appearance
In line with high-end use environment
Lightweight, miniaturization, professional
Our Service
-
More Professional service in Packaging and printing products exporting field.
-
Better manufacture ability.
-
Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal.
-
High quality/Safe material/Competitive price.
-
Small order available.
-
Quickly response.
-
More safe and fast transport.
If you need, please feel free to contact us for more information.
Provide one-stop SMT assembly production line

FAQ
Q1: How can I buy machine from you?
A: (1) Consult us on line or by e-mail.
(2) Negotiate and confirm the final price , shipping , payment method and other terms.
(3) Send you the perfroma invoice and confirm your order.
(4) Make the payment according to the method put on proforma nvoice.
(5) We prepare your order in terms of the proforma invoice after confirming your full payment . And 100% quality check before shipping.
(6) Send your order via express or by air or by sea.
Q2: What we can do for you?
A: Total SMT Machines and Solution, professional Technical Support and Service.
Q3: MOQ?
A: 1 set machine, mixed order is also welcomed.
About us
Factory

Exhibition

Certification

If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: reflow oven for smt, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry



