
Pick and Place Machinery
NeoDen7 has been discontinued. Looking for an upgrade?
Discover the NeoDen9 - a more powerful and superior alternative that's the ideal choice for your needs.
Pick and Place Machinery
Introduction
NeoDen7 Pick And Place Machinery features 6 simultaneous pick-up heads, has been designed for ease of use, efficiency, cost effectiveness and increased expandability and compatibility.
Using new, highly efficient linear servomotors, lightening and stiffening the head unit, and reviewing the placement speed of 14,000 CPH.
Suitable for PCB prototyping machine, small-medium batch production machine.
Specification
| Model | NeoDen 7 |
| Product Name | Pick and Place Machinery |
| Number Of Heads | 6 |
| Alignment | Digital Flying Vision |
| Drive Motor | Panasonic Servo Motor A6 |
| MAX Placement Rate | 14000CPH |
| MAX Tape Feeder Capacity | 64 (all 8mm) |
| Other Feeder | Vibration Feeder, Tray Feeder |
| Component Range | Smallest Size: 0402 |
| Largest Size: 40*40mm | |
| Max Height | 10mm |
| Placement Area | 630*300(1200optional) |
| Resolution X/Y Axis | +-0.01mm |
| Air Source |
0.6MPa |
| Power Supply | 110V/220V |
| Machine Size(mm) | 1420*1220*1665 |
| Net Weight | 280KG |
| Gross Weight | 320KG |
Our Service
1. More Professional service in PNP machine field
2. Better manufacture ability
3. Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal
4. High quality/Safe material/Competitive price
5. Small order available
6. Quickly response
7. More safe and fast transport
DETAILS
|
|
![]() |
|
About Us
Factory


Exhibition

Certification

Hot Tags: pick and place machinery, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry

