
Paste Solder Printer
Description
Features
1. Floating scraper. similar to automatic printer, the scraper can be floated freely up and down and can be adjusted automatically to level with the steel grid.
2. Use both of your hands to press the button to operate so that the safety and reliability are ensured.
3. The PCB can be localized and fastened by base hole, base side, both base hole and base side, and template localization.
Specification
| Product name | Paste Solder Printer |
| PCB size mix | 400*240mm |
| Printing area | 500*320mm |
| Frame size | L(550-650)*W(370-470) |
| Printing/repeating accuracy | +/-0.2mm |
| PCB thickness | 0.2-2.0mm |
| Air source | 4-6kg/cm2 |
| Power supply | AC220V 50HZ |
| Dimension | L 800*W 700*H 1700 (mm) |
| Packing size | 1050*900*1850(mm) |
| N.W./G.W. | 230/280 Kg |
Details

Adjust and fix PCB

Adjust stencil position

Solder paste put on the stencil

Start pasting work

Checking the solder pasting situation
Our Service
1. More Professional service in PNP machine field
2. Better manufacture ability
3. Various payment term to choose: T/T, Western Union, L/C, Paypal
4. High quality/Safe material/Competitive price
5. Small order available
6. Quickly response
7. More safe and fast transport


Q1: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer specialized in SMT production line. And we trade our products with our clients directly.
Q2: What is your advantage compared with your competitors?
A: (1). Qualified Manufacturer
(2). Reliable Quality Control
(3). Competitive Price
(4). High Efficiency working (24*7hours)
(5). One-Stop Service
Q3: Visting factory is allowed or not?
A: Yes, we welcome customers visiting our factory. Our factory is located Huzhou city, Zhejiang province,China mainland.
About us

Zhejiang NeoDen Technology Co., Ltd. has been manufacturing and exporting various small pick and place machines since 2010. Taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, NeoDen wins great reputation from the world wide customers.
In our global Ecosystem, we collaborate with our best partners to deliver a more closing sales service, high professional and efficient technical support.


If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: paste solder printer, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
