
Soldering Wave Machine
Description
Soldering wave machine is a bulk soldering process used in the manufacture of printed circuit boards.
The circuit board is passed over a pan of molten solder in which a pump produces an upwelling of solder that looks like a standing wave.
As the circuit board makes contact with this wave, the components become soldered to the board.
Wave soldering is used for both through-hole printed circuit assemblies, and surface mount.
Specification
| Product Name | Soldering Wave Machine |
| Wave | Double Wave |
| Tin tank capacity | 200KG |
| Preheating | 800mm (2 section) |
| Wave Height | 12mm |
| PCB Conveyor Height | 750±20mm |
| Preheating Zones | Room temperature-180℃ |
| Solder temperature | Room Temperature-300℃ |
| Machine size | 1800*1200*1500mm |
| Packing size | 2600*1200*1600mm |
| Transfer speed | 0-1.2m/min |
| Air source | 4-7KG/CM2 12.5L/Min |
Our Service
1. Good knowledge on different market can meet special requirements.
2. Real manufacturer with our own factory located in Huzhou, China.
3. Strong professional technical team ensure to produce the top quality products.
4. Special cost control system ensure to provide the most favorable price.
5. Rich experience on SMT area.
If you need, please feel free to contact us for more information.

Q1: Where we can get products information from?
A: You can go through our website links as below: www.neodensmt.com.
Also you can contact our international marketing team.
Q2: Can I request to change the form of packaging and transportation?
A: Yes, We can change the form of the packaging and transportation according to your request.
but you have to bear their own costs incurred during this period and the spreads.
Q3: When can I get the quotation?
A: We usually quote within 8 hours after we get your inquiry.
If you are very urgent to get the price, please tell us so that we will regard your inquiry priority.
About us

Zhejiang NeoDen Technology Co., LTD., founded in 2010, is a professional manufacturer specialized in SMT pick and place machine, reflow oven, stencil printing machine, SMT production line and other SMT Products. We have our own R & D team and own factory, taking advantage of our own rich experienced R&D, well trained production, won great reputation from the world wide customers.
In this decade, we independently developed NeoDen4, NeoDen IN6, NeoDen K1830, NeoDen FP2636 and other SMT products, which sold well all over the world. So far, we have sold more than 10,000pcs machines and exported them to over 130 countries around the world, establishing a good reputation in the market. In our global Ecosystem, we collaborate with our best partner to deliver a more closing sales service, high professional and efficient technical support.


If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: soldering wave machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
