
SMT SPI Machines
Specification
| Product name | SMT SPI Machines |
| Model | ND S1 |
| FOV | 48mm*40mm (20 μm) |
| Processing time per frame | <0.7s |
| Max test height | 400 μm |
| Solder scope | 0.2mm×0.2mm~12mm×12mm |
| Height detection precision | 1 μm |
| Repeatedly (volume, area, height) | <1 μm |
| External sizes | L1090*W1290*H1534mm |
| Weight | 750KG |
Software system:
Operation system: Windows 7 Ultimate 64bit
1) Idetification system:
Feature: 3D raster camera (double is optional)
Operate interface: Graphical programming, easy to operate, Chinese and English system switch over
Interface: 2D AND and 3D truecolor image
MARK: Can choose 2 commom mark point
2) Programe: Support gerber, CAD input, offline and manual program
Our Service
We are in a good position not only to supply you high quality pnp machine, but also the excellent after sales service.
Well-trained engineers will offer you any technical support.
10 engineers powerful after-sales service team can respond customers queries and enquiries within 8 hours.
Professional solutions can be offered within 24 hours both workday and holidays.

Q1: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer specialized in SMT production line.
And we trade our products with our clients directly.
Q2: Can you do OEM and ODM?
A: Yes, OEM and ODM are both acceptable.
Q3: When can I get the price?
A: Usually we quote within 8 hours after we get your inquiry.
About us



Established in 2010 with 100+ employees & 8000+ Sq.m. factory of independent property rights, to ensure the standard management and achieve the most economic effects as well as saving the cost.
Owned the own machining center, skilled assembler, tester and QC engineers, to ensure the strong abilities for NeoDen machines manufacturing, quality and delivery.
The unique one among all of the Chinese manufacturers who registered and approved CE by TUV NORD.
NeoDen supplies life-long technical support and service for all of the NeoDen machines, moreover, regular software updates based on the using experiences and actual daily request from the endusers.
If you need, please feel free to contact uf for more information.
Hot Tags: smt spi machines, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
