
SMD SPI Machine
Specification
| Product name | SMD SPI Machine |
| Model | ND S1 |
| FOV | 48mm*40mm (20 μm) |
| Processing time per frame | <0.7s |
| Max test height | 400 μm |
| Solder scope | 0.2mm×0.2mm~12mm×12mm |
| Height detection precision | 1 μm |
| Repeatedly (volume, area, height) | <1 μm |
| External sizes | L1090*W1290*H1534mm |
| Weight | 750KG |
Mechanical
1. Pcb transfer system: 900±30mm, substrate fixing mode:edge lock plate, automatic board in and out and adjustment system, match SMEMA
2. Min pcb size: 50mm×50mm
3. Max pcb size : 500mm×460mm
4. PCB thickness: 0.6mm~6mm
5. Plate edge clearance up: 3mm down: 3mm
6. Transfer speed: 1500mm/s (MAX)
7. Plate bending compensation: <2mm
8. X/Yplatform:
Driver equipment: AC servo motor system
Setting accuracy: <1 μm
Moving speed: 600mm/s
Control system
1. Host: Industry control PC, intel 6 core cpu, 16GDDR, 1T
2. Displayer: 22 inch lcd widescreen display

Q1: Do you provide software updates?
A: Customers who buy our machine, we can offer free upgrades software for you.
Q2: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: Yes. There are English manual and guide video that show you how to use machine.
If there is any doubt in the process of operating the machine, please feel free contact us.
We also provide overseas on-site service.
Q3: What's the way of shipping?
A: These are all heavy machines; we suggest you use cargo ship.
But components for mending the machines, air transportation would be fine.
About us



If you need, please feel free to contact uf for more information.
Hot Tags: smd spi machine, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
