Manual Pick & Place Machine For SMD Assembly
NeoDen 3V has been discontinued. Looking for an upgrade?
Discover the NeoDen YY1, a more powerful and cost-effective alternative built to exceed your needs.
Application to industries
Household appliances industry
Auto electronics industry
Power industry
LED industry
Instruments and meters industry
Intelligent control industry
IOT industry
Military industry
Features
1. Full Vision 2 Head System
Dual high-precision placement heads with ±180° rotation could satisfy the need of wide range components.
2. Patented Automatic Peel-box
Patented electromagnetic actuators, you don't need to get rid of the wasted nylon film manually, which saves you more time and effort.
3. Flexible PCB positioning
By using PCB support bars and pins, wherever you want to put the PCB and whatever the shape of your PCB is, all can be handled well
4. Integrated Controller
More stable performance and easier to do maintenance.
Specification
| Model | NeoDen3V (Advanced) |
| Number Of Heads | 2 |
| Alignment | Vision |
| Rotation | ±180° |
| Placement Rate |
5000CPH (without vision) 3500CPH (with vision) |
| Feeder Capacity | Tape feeder: 44 (all 8mm) |
| Vibration feeder: 0~5 | |
| Tray feeder: 5~10 (Customization supported) |
|
| Board Dimension | Maximum: 320*360mm |
| Component Range | Smallest components: 0402 |
| Largest components: TQFP144 | |
| Max height: 5mm | |
| Numbers Of Pumps | 3 |
| Placement Accuracy | ±0.02mm |
| Operate System | WindowsXP-NOVA |
| Power | 160~200W |
| Electricity Supply | 110V/220V |
| Machine Size | 820(L)*680(W)*410(H)mm |
| Packing Size | 1001(L)*961(W)*568(H)mm |
| Net Weight | 60kg |
| Gross Weight | 85kg |
Warranty
The complete machine has a warranty period of ONE year from the time of purchase and lifelong service support as well as a long-term factory price supply.
We provide an online Q/A and troubleshooting support and technical advice service.
We could also supply one-stop SMT producing line to customers
Solder printer → desktop pick and place machine → reflow solder

About Us
Factory

NeoDen is a reliable manufacturer with 10 years' experience. Until now, we have exported to more than 130 countries and 10000+ sets of machines all over the world, and have built a good reputation in the market. We are in a good position not only supply you high-quality machines, but also excellent after-sale service. The well-trained engineer will provide any technical support to you.
Our key products are pick&place machine, reflow oven and solder printer, which could assemble an SMT line for PCB/LED production. Please feel free to contact us if you have any interests.
Certification

Exhibition

Hot Tags: manual pick & place machine for smd assembly, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry




