
SMT Paste Printer
Description
Features
1. Floating scraper. similar to automatic printer, the scraper can be floated freely up and down and can be adjusted automatically to level with the steel grid.
2. The stopping time of the scraper at top left or bottom left, and top right of bottom right, as well as the overall stopping time of the steel gird at top or bottom can be independently set in the touch screen menu.
3. Time can be displayed on the touch screen and the count of the printing time can be recorded. The scraper speed at left and right is adjustable and can be stopped in emergency.
Specification
| Product name | SMT Paste Printer |
| PCB size mix | 400*240mm |
| Printing area | 500*320mm |
| Frame size | L(550-650)*W(370-470) |
| Printing/repeating accuracy | +/-0.2mm |
| PCB thickness | 0.2-2.0mm |
| Air source | 4-6kg/cm2 |
| Power supply | AC220V 50HZ |
| Dimension | L 800*W 700*H 1700 (mm) |
| Packing size | 1050*900*1850(mm) |
| N.W./G.W. | 230/280 Kg |
Details

Adjust and fix PCB

Adjust stencil position

Solder paste put on the stencil

Start pasting work

Checking the solder pasting situation
Our Services
1. Good knowledge on different market can meet special requirements.
2. Real manufacturer with our own factory located in Huzhou, China.
3. Strong professional technical team ensure to produce the top quality products.
4. Special cost control system ensure to provide the most favorable price.
5. Rich experience on SMT area.


Q1: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: We have English user manual and guide video to teach you how to use the machine.
If still have question, pls contact us by email / skype / whatapp / phone / trademanager online service.
Q2: This is the first time I use this kind of machine, is it easy to operate?
A: Yes. There are English manual and guide video that show you how to use machine.
If there is any doubt in the process of operating the machine, please feel free contact us.
We also provide overseas on-site service.
Q3: How do I pay?
A: My friend, there are many ways. T/T(we prefer this one), Western Union, PayPal, choose your favorite one.
About us



If you need, please feel free to contact us for more information.
Hot Tags: smt paste printer, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
