
Smart Reflow Soldering Oven
Smart Reflow Soldering Oven
Smart Reflow Soldering Oven IN6 is energy-saving soldering equipment that can be used in the PCB prototype projects or small-batch PCBA manufacturing.

Specification
| Power requirement | 110/220VAC 1-phase |
| Power max. | 2KW |
| Heating zone quantity | upper3/down3 |
| Conveyor speed | 5 - 30 cm/min (2 - 12 inch/min) |
| Standard Max Height | 26mm |
| Temperature control range | Room temperature~300 degree celsius |
| Temperature control accuracy | ±0.2 degree celsius |
| Temperature distribution deviation | ±1 degree celsius |
| Soldering width | 260 mm (10 inches) |
| Length process chamber | 680 mm (26.8 inches) |
| Heat-up time | approx. 25 min |
| Dimensions | 1020 x 507 x 350 mm (L x W x H) |
| Packing Size | 112x 62x 56cm |
| N.W./ G.W. | 49KG/ 64kg (without working table) |
IN6 with two different exhaust ways
1) By normal exhaust pipe, directly discharge the air outside.
2) By built-in smoke filtering system (IN6 special-designed), do not need pipe, and it can filter the smoke automatically, environment friendly.
Features
1. IN6 is a desktop reflow oven, and the working table is selectable.
2. It features 6 heating zones, light and compact.
3. Original built-in soldering smoke filtering system, elegant appearance and eco-friendly.
4. Heat insulation protection design, the casing temperature can be controlled within 40℃.
5. Household power supply, convenient and practical.
6. ESD tray, easy to collect PCB after reflowing, convenient for R&D and prototype.
7. Approved by TUV CE, authoritative and reliable.
8. Payment: 100% T/T in advance.
9. Leading time: 7-10 working days.
About Us
Factory

NeoDen is a reliable manufacturer with 10 years' experience. Until now, we have exported to more than 130 countries and 10000+ sets of machines all over the world, and have built a good reputation in the market.
We are in a good position not only supply you high-quality machines, but also excellent after-sale service.
The well-trained engineer will provide any technical support to you.
Certification

Exhibition

Our key products are pick&place machine, reflow oven and solder printer, which could assemble an SMT line for PCB/LED production. Please feel free to contact us if you have any interests.

Hot Tags: smart reflow soldering oven, China, manufacturers, suppliers, wholesale
Send Inquiry
